Czy jest możliwe złomowanie samej karoserii?...
Złomowanie wyłącznie samej karoserii samochodu
Temat złomowania samej karoserii jest nieco złożony. Wpierw należałoby się zastanowić jak doszło do tego, że do złomowania została nam jedynie "buda" pojazdu. Jeśli jest to tylko sytuacja hipotetyczna i np. chodzi nam po głowie całkowita rozbiórka pojazdu na części i późniejsze przekazanie karoserii na złomowisko, warto wpierw rozważyć opłacalność takiego rozwiązania.
Inaczej sprawa ma się w przypadku gdy już jest po fakcie i z jakiegoś względu została nam sama karoseria auta. Może tak się stać w wyniku licznych uszkodzeń, kradzieży, czy zewnętrznych, niezależnych od nas czynników. Wtedy jedynym co nam pozostanie to zgłosić się do lokalnego auto złomu i zezłomować pozostałości po samochodzie. Ale nie ma większych powodów do obaw. Nie powinniśmy mieć z tym większych trudności!
Możemy legalnie zezłomować samą karoserię samochodu, a każda stacja demontażu pojazdów ma wręcz obowiązek zezłomować takie auto. Jednakże możemy być pewni, że wrak zostanie wtedy sklasyfikowany jako niekompletny - co z kolei będzie miało znaczący wpływ na jego cenę.
Demontaż i złomowanie niekompletnego pojazdu
Pojazdy niekompletne to takie, których waga jest mniejsza niż 90% wartość masy własnej "wbitej" w dowód rejestracyjny. Przy złomowaniu wyłącznie karoserii auta warunek ten na pewno nie zostanie zachowany. Sama karoseria samochodowa zdecydowanie będzie ważyć mniej niż wymagane wartości.
Za takie auta stacje demontażu znacząco obniżają stawki lub też odliczają ceny za każdy brakujący kilogram.
Przytaczając wspomniany wcześniej przykład o pomyśle rozbiórki pojazdu na części (np. w celu sprzedaży podzespołów), warto jest przekalkulować i dobrze policzyć opłacalność takiego ewentualnego przedsięwzięcia. Całkiem możliwe, że biorąc pod uwagę ubytek masy i niższe stawki uzyskane na auto złomie, wcale nie będzie się opłacało oddawać samą karoserię.
Być może kasacja całego samochodu wyceniana będzie w atrakcyjniejszych stawkach. Wybór ten jednak należy pozostawić pod indywidualnie rozważania każdej osoby, która chce pozbyć się na złomie starego grata.
Nie zapomnij wyrejestrować złomowanego auta
Oddając auto na złom powinniśmy pamiętać o tym, by po zrealizowaniu kasacji należy pojazd wyrejestrować. Dokonamy tego w Wydziale Komunikacji do którego trzeba się zgłosić z dokumentami samochodu i zaświadczeniem o przyjęciu niekompletnego pojazdu do demontażu. Do kompletu dokumentów wymagane jest dodanie poświadczenia wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10 złotych oraz kwitu aktualnej na dzień złomowania polisy ubezpieczenia OC.
Urzędnik Wydziału Komunikacji wyda nam decyzję o skreśleniu samochodu z ewidencji pojazdu, a z tym dokumentem możemy udać się już do Ubezpieczyciela i zgłosić wyrejestrowanie samochodu. Tym samym przysługuje nam prawo do legalnego wypowiedzenia umowy polisy i zaprzestanie opłacania składek za OC. Dodatkowo możemy się ubiegać o zwrot nadpłaconej składki za niewykorzystany okres.
Autor:
Piotr Rudas, redaktor i właściciel https://auto-zlom.blogi.pl/
Dodaj komentarz