Ile można zarobić na złomowaniu samochodu?...
By zarobić dodatkowe pieniądze można zezłomować auto oddając je do specjalistycznej stacji demontażu. Dodatkowo kasacja zwalnia nas z obowiązku opłacania składek OC - więc nie tylko otrzymamy dodatkowe środki, ale pozbędziemy się kosztów ubezpieczenia. Ile można uzyskać od firm zajmujących się złomowaniem i skupem aut?
Od czego zależy cena jaką można dostać na auto złomie lub w skupie?
Legalny auto złom wypłaca klientom środki na podstawie stawki za kilogram masy samochodu. Jasnym więc jest, że cena za złomowanie będzie zależeć od tego jak ciężki jest pojazd, który zostaje oddany do kasacji. Skup złomu samochodowego ma różne ceny, które w 2024 roku (i nie inaczej w przypadku nadchodzącego 2025) zaliczały liczne wzloty i upadki. Dane historyczne i prognozowane pokazują, że spodziewane stawki to od kilkudziesięciu groszy do ponad złotówki za kilogram auto złomu (w zależności od lokalizacji stacji demontażu).
Dziś również wiemy jakie ceny były najczęściej wypłacane przez kupy aut do kasacji. Najczęstsza wycena oscyluje między 0,40 a 1,20 zł za kg.
Kluczowym czynnikiem jest koniunktura stali - wszak z niej składa się niemalże w całości karoseria samochodu osobowego. To od niej bezpośrednio zależna jest kwota jaką można otrzymać za złomowanie.
Jeśli samochód jest oddawany na złomowisko to jego stan techniczny nie będzie miał żadnego wpływu na wysokość ceny. Chyba, że zdecydujemy się oddać auto do skupu samochodów - wtedy sprawa ma się inaczej.
Skupy aut często uzależniają swój cennik od wielu różnych cech auta. Cennik skupu oraz możliwość sprzedaży samochodu na skupie zależna jest od takich czynników jak:
- rok produkcji auta,
- przebieg pojazdu,
- pojemność i rodzaj silnika,
- rocznik,
- stan blacharski,
- stan mechaniczny,
- ogólny stan wizualny,
- ważna polisa ubezpieczenia,
- ważny przegląd techniczny,
jak i wielu innych zmiennych, na podstawie których skupy decydują o stawkach wypłacanych za samochody.
Czy każda stacja demontażu pojazdów ma korzystne ceny?
Gdy oddaje się auto do legalnej stacji demontażu, która funkcjonuje zgodnie z prawem, to ceny jakie można uzyskać są do siebie zbliżone i podobne. Ilość tych miejsc jest mocno ograniczona, a funkcjonowanie złomowiska determinowane jest przez specjalne pozwolenia, które wydaje marszałek województwa.
Być może zdarzy się tak, że któraś z nich będzie wypłacać kilka groszy więcej za kilogram, jednak możemy być niemalże pewni, że różnice te nie będą spore.
Warto wiedzieć, że licencjonowane stacje demontażu oraz punkty zbierania odpadów to jedyne miejsca, w których na 100% otrzymamy wszystkie potrzebne zaświadczenia i dokument potwierdzający kasację. Będą one służyć jako załącznik do złożenia wniosku o wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji, wraz z nimi oddajemy tam dowód rejestracyjny pojazdu i tablice rejestracyjne przynależne do samochodu.
Inaczej mają się ceny sprzedaży jakie można uzyskać poprzez skup aut. Firmy które zajmują się tego typu działaniem, w większości wypadków będą wypłacać nieco wyższe stawki za sprawny samochód, którego stan może zachęcać do jego kupna. Dlatego też auto-skupy mogą oferować ceny bardziej adekwatne do realnej wartości auta.
Z tego powodu jeśli chcesz sprzedać swój samochód tym sposobem - najlepiej jest zadzwonić lub wypełnić formularz wyceny online - i wtedy dowiesz się jaki jest aktualny cennik skupu aut oraz sprawdzisz jakie są bieżące warunki przeprowadzenia transakcji.
Pozbądź się starego samochodu i zyskaj!
Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż rozbitego lub zepsutego auta na złomie możesz zarobić na tym świetną kasę! Możesz dostać nawet kilka tysięcy złotych gdy przyjedziesz na złomowisko w czasie gdy stal będzie droga, lub kilkaset złotych miesiącach niskiej koniunktury. W sytuacji gdy auto nie nadaje się do jazdy - a więc nie spełnia swojej podstawowej roli, jest to dodatkowa gotówka, dzięki której poreperujemy budżet przeznaczony na kupno nowego pojazdu.
Oprócz tego możemy otrzymać zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Aby móc go otrzymać trzeba udać się do wydziału komunikacji i wyrejestrować auto, po czym powiadomić ubezpieczyciela o tym fakcie.
By środki wypłacone za kasacje były naprawdę spore, przekazywany samochód powinien być kompletny. Jego masa nie może być mniejsza niż 90 % wartości podanej w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodów osobowych każdy brakujący kilogram wiąże się z dodatkowymi dopłatami, a niektóre stacje demontażu nie przyjmują takich aut wcale.
Zwróć uwagę na istotny element, który będzie bardzo ważny dla osób, które chcą sprzedać auto, które jest niesprawne. Jest nim możliwość transportu samochodu na lawecie. Może okazać się to nawet kluczowe przy wyborze przedsiębiorstwa trudniącego się skupem lub kasacją. W przypadku gdy nasz samochód nie jeździ, to wtedy tego typu transport - odbiór auta lawetą jest nie bez znaczenia! Wszak musimy go w jakiś sposób przetransportować na złomowisko, a najem holownika z zewnętrznej firmy może okazać się droższy niż oferta złomowania lub skupu wraz z zawartym sobie transportem.
Czasem wpływ na cennik ma również lokalizacja, z której ma być odebrany pojazd. Zatem cennik skupu samochodów oraz cena złomowania będą się różnić w zależności od miejsca. Jeśli interesuje Cię to, aby wycenić auto na w skupie znajdującym się na terenie Województwa Śląskiego, przeczytaj artykuł napisany przez śląską firmę Auto-House: https://www.auto-house.pl/poradnik/jakiej-ceny-mozna-oczekiwac-na-skupie-aut/ . Dowiesz się w nim więcej szczegółów na temat tego jak wygląda cennik samochodów używanych, aut uszkodzonych oraz pojazdów do złomowania.
Na końcu dodajmy jeszcze jedno - jeśli masz samochód, któremu kończy się OC - pamiętaj o konieczności jego złomowania, sprzedaży lub przedłużania polisy! To bardzo ważne, ponieważ na właścicieli pojazdów, którzy nie zapłacili za OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada srogie kary. Rzetelne informacje o ich wysokości i sposobu naliczania znajdziesz na stronie: https://info.ufg.pl/infoportal .
Autor:
Piotr Rudas, redaktor i właściciel https://auto-zlom.blogi.pl/
Dodaj komentarz